Aj Slovensko si písalo vlastnú históriu roky pred Nežnou revolúciou, teda Novembrom ´89.
Významným počinom ľudí nespokojných s totalitným režimom a verejným odporom proti nemu, bola aj Sviečková manifestácia, ktorej sa zúčastnili aj viacerí občania Serede a blízkeho okolia.
Sviečková manifestácia v číslach:
SKL-SVIECKOVA-SK-web
Sviečková manifestácia alebo Sviečková demonštrácia alebo Bratislavský veľký piatok bola pokojná manifestácia občanov za náboženské a občianske práva a slobody v socialistickom Česko-Slovensku, ktorá sa odohrala 25. marca 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Je dnes s odstupom času považovaná za jedno z najdôležitejších vystúpení občanov a veriacich proti komunistickému režimu v Česko-Slovensku. Táto manifestácia bola najvýznamnejšou aktivitou tajnej cirkvi v komunistickom Česko-Slovensku.
Sviečková manifestácia vznikla z podnetu veriacich, ktorí žiadali dodržiavanie občianskych práv v Česko-Slovensku pre všetkých občanov – veriacich aj neveriacich. Kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa totalitnej moci a reálnym utrpením ju možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989. Zásahom Verejnej bezpečnosti (vtedajšej polície) a Štátnej bezpečnosti (vtedajšia tajná služba) proti Sviečkovej manifestácii boli hrubo zasiahnuté občianske práva a slobody a najmä sloboda zhromažďovania, zaručená Ústavou ČSSR z roku 1960. Bol porušený aj Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, ktorý ČSSR prijala v roku 1976 a tiež boli porušené závery helsinského Záverečného aktu KBSE z roku 1975 a Záverečného dokumentu následnej madridskej konferencie z roku 1983.
Zdroj: Wikipedia.org
Archívne dokumenty k Sviečkovej manifestácii, nájdete aj na stránke ÚPN, tu:
https://www.upn.gov.sk/sk/archivne-dokumenty-k-svieckovej-manifestacii/
V knižnici Múzea totality máme k štúdiu pripravených niekoľko kníh a odtajnených dokumentov ŠTB k tejto téme.