Určite ste niekde na fasáde budovy ešte aj v súčasnej dobe zaregistrovali smaltovanú malú tabuľku s nápisom „Štátna nivelácia, poškodenie sa trestá“. Spravidla pri nej je bod, ktorý s nápisom úzko súvisí.
Viete na čo tento bod slúžil v čase, kedy neboli presné zariadenia GPS, teda ešte za čias socializmu, ba ešte skôr? Nivelačné body sú súčasťou štátnej nivelačnej siete a sú aktuálne aj dnes. Otázkou je, koľko z nich skončilo zakrytých pod izoláciami fasád budov.
– – –
Nivelační bod je geodetický bod, který slouží jako vztažný bod pro výšková měření. Jednotlivé body propojené měřením tvoří nivelační sítě, rozdělené dle přesnosti na jednotlivé řády.
Výška je vztažena k hladině moře, v Česku ke střední hladině moře Baltského (systém Bpv = Baltský po vyrovnání).
Do roku 2000 bylo možné užívat i Jadranský výškový systém, vztažený ke střední výšce Jaderského moře (mareograf na molu Sartorio). Výška v systému Jadran byla přibližně o 0,4 m výše než v systému Bpv.
Nejznámější výškový bod I. řádu (nejvyšší přesnost) je Locus perennis u Lišova v okrese České Budějovice.
Dokumentace obsahuje i místopisné údaje bodu, aby bylo možné bod nalézt, způsob stabilizace (obvykle čepová značka), číslo bodu v nomenklatuře nivelačního tahu a umístění značky na objektu.
Zdroj: Wikipedia.org
A takto nivelačný bod s tabuľkou vyzerá. Tento sa nachádza na budove železničnej stanice v Siladiciach.
Foto: (C) Miloš Majko